Oslava narozenin rakouské arcivévodkyně a brazilské císařovny Dony Leopoldiny, která se již devátým rokem uskuteční v Muzeu vystěhovalectví a Muzeu Horních vsí v Ralsku – Náhlově se objevila i v médiích. Přinášíme přepis článku z regionálního listu Mladé Fronty Dnes pro Liberecký kraj, jehož autorkou je paní Lada Válková. V článku najdete stručné shrnutí oslav s krátkým rozhovorem se zakladatelem Muzea vystěhovalectví a Muzea Horních vsí v Ralsku – Náhlově, s panem Petrem Polakovičem, který již v Brazílii za krajany byl a nyní se tam chystá znovu, aby tam nejen představil své muzeum vystěhovalectví, ale aby s nimi oslavil i dvěstě let brazilské nezávislosti na Portugalsku, kteréžto výročí si letos Brazílie připomene.
NÁHLOV Zřejmě jen málokdo si podrobně vybaví osudy rakouské arcivévodkyně a brazilské císařovny Leopoldiny. To však není případ příznivců Muzea vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově, kteří si každoročně
připomínají její narozeniny. V malé vesnici poblíž bývalého vojenského prostoru Ralsko jí už devátý rok po sobě věnují odpolední setkání, na kterém nesmí chybět ani pravá brazilská káva.
„Leopoldina byla dcerou rakouského císaře a českého krále Františka I. V roce 1817 se provdala za prince Pedra do Brazílie a měla zde pak velký vliv na politiku a směřování této země. I na imigraci evropských přistěhovalců, včetně těch od nás,“
upozornil Petr Polakovič, zakladatel zdejšího Muzea vystěhovalectví do Brazílie, který se tomuto tématu věnuje už od roku 1998. Jeho napadlo v budově bývalé školy, kde muzeum sídlí, oslavy Leopoldiných narozenin pořádat.
Každý rok tak kromě návštěvníků zavítá do Náhlova také výjimečná žena, která přítomné seznámí se životem a osudy dony Leopoldiny, rakouské arcivévodkyně a portugalské královny. V předchozích letech přijaly pozvání spisovatelka Barbora Šťastná, Magdalena Dietlová, nebo operní pěvkyně Jana Veberová. Letošním hostem bude v neděli 6. února Eva Navrátilová, učitelka hudby, pianistka a varhanice ze Sao Paula, která žije v České Lípě. Začátek oslav je plánovaný na 15. hodinu.
„V Evropě jsme určitě jedineční, protože Leopoldiny narozeniny jako my neslaví, pokud vím, nikdo. A přesto tu důvody k oslavám máme. Naše rakouská princezna měla na vystěhovalectví a vztahy Brazílie s Rakouskem, potažmo pro Čechy, zásadní vliv,“
dodal Polakovič. Zároveň poukázal na reakce krajanů, kteří jsou prý šťastní, že si na Leopoldinu lidé v Náhlově vzpomenou. Není to jediná oslava, kterou Muzeum vystěhovalectví do Brazílie v letošním roce organizuje.
„V září si připomeneme sto dvacet let od narození prvního brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka, jehož pradědeček Jan Nepomuk Kubíček do Brazílie emigroval,“
zmínil Polakovič, který se do Brazílie chystá, aby zde při této příležitosti představil náhlovské muzeum a společně s místními oslavil dvě stě let brazilské nezávislosti.
– Lada Válková, MF Dnes Liberecký kraj