Pátá oslava narozenin prvního brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka proběhne opět v Muzeu vystěhovalectví do Brazílie v Ralsku – Náhlově, tentokrát za účasti Ing. Jiřího Havlíka, bývalého velvyslance ČR v Brazílii.
Vším, co souvisí s českým původem brazilského prezidenta Kubitscheka, se zabývala mezinárodní konference, která proběhla 27. ledna v pražském sídle Senátu ČR. Zúčastnila se jí řada českých i brazilských odborníků, a dokonce i potomci prezidenta Kubitscheka. Konferenci inicioval zakladatel Krajanského muzea vystěhovalectví do Brazílii v Ralsku Petr Polakovič.
„Pátrám po Kubitschekovi a jeho původu dlouho. Největší impulz ale byl, když jsem byl v roce 2015 v Brazílii na univerzitě. A tam mne diplomat Viktor Dolista a pan velvyslanec Havlík propojili se Sorayou Brixi. Moje bádání se tak hodně posunulo, měli jsme výsledky. Víme, že v Brazílii je hodně krajanů českého nebo česko-německého původu. Kubíček ale zanechal vnuka, který se stal prezidentem Brazílie, a je proto nejdůležitější.“
Osobností Jana Nepomuka Kubíčka se Petr Polakovič věnuje i ve své disertační práci. Klade si v ní řadu otázek. Jak se například Kubíček do Brazílie vůbec dostal? A odjel legálně, s řádným pasem, nebo tam jako mnoho dalších poddaných rakouského mocnářství utekl? Nechal se jako žoldák naverbovat do vojska brazilského císaře Doma Pedra, jehož vyslanec hledal žoldáky po celé Evropě? Nebo se v Brazílii od počátku uchytil jako úspěšný řemeslník, truhlář a výrobce nábytku? Jaké byly jeho další osudy v Jižní Americe? A proč se před svou smrtí pomátl? … úryvek z rozhovoru, který poskytl Petr Polakovič pro Rádio Prague International. Celý rozhovor je k dispozici na stránkách rádia RPI